czwartek

Zwolnienia grupowe – obowiązki pracodawcy

Ustawa z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników.

Zwolnienia grupowe = rozwiązanie przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

  • 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
  • 10% pracowników, gdy zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
  • 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Liczby odnoszące się do pracowników, obejmują pracowników, z którymi w ramach grupowego zwolnienia następuje rozwiązanie stosunków pracy z inicjatywy pracodawcy
na mocy porozumienia stron, jeżeli dotyczy to co najmniej 5 pracowników.

Obowiązki pracodawcy:

  • Skonsultować zamiar takiego zwolnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi - chodzi w szczególności o negocjowanie możliwości uniknięcia tych zwolnień lub zmniejszenia ich rozmiaru, a także innych spraw, np. możliwości przekwalifikowania pracowników, itp.
  • Zawiadomić na piśmie te organizacje związkowe o:

    -     przyczynach zwolnienia,

    -     liczbie zatrudnionych pracowników i grupach zawodowych do których oni należą,

    -     grupach zawodowych pracowników objętych zamiarem zwolnień,

    -     okresie, w ciągu którego nastąpi takie zwolnienie,

    -     proponowanych kryteriach doboru pracowników do grupowych zwolnień,

    -     kolejność dokonywania zwolnień,

    -     propozycjach rozstrzygnięcia spraw pracowniczych związanych z zamierzonym grupowym zwolnieniem, a jeżeli obejmują one świadczenia pieniężne, dodatkowo przedstawić sposób ustalania ich wysokości.

Przepisy ustawy nie określają sztywnego terminu przekazywania tych informacji ale wskazują, że informacje te mają być przekazane w takim terminie, aby umożliwić organizacjom związkowym zgłoszenie propozycji. Jeżeli organizacje związkowe nie działają u pracodawcy, pracodawca powinien poinformować o wskazanych okolicznościach przedstawicieli pracowników wyłonionych w trybie przyjętym u pracodawcy.

  • w terminie 20 dni od zawiadomienia zawrzeć porozumienie z organizacjami związkowymi;

w porozumieniu tym określa się zasady postępowania oraz dalsze obowiązki pracodawcy związane ze zwalnianiem pracowników. Jeżeli nie jest możliwe "dogadanie się" ze wszystkimi organizacjami, porozumienie uzgadnia się z organizacjami reprezentatywnymi.

  • w przypadku braku możliwości zawarcia porozumienia, wydać regulamin określający zasady postępowania, przy uwzględnieniu w miarę możliwości propozycji związkowych. Jeżeli u danego pracodawcy nie działają organizacje związkowe, ustala regulamin po konsultacji z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy. Przepisy ustawy nie formalizują trybu wyłaniania tych przedstawicieli.
  • powiadomić (notyfikować) dwukrotnie powiatowy urząd pracy:

    -     po raz pierwszy doręczając kopię przekazanych związkom lub przedstawicielom informacji;

    -     po raz drugi po zawarciu porozumienia lub wydania regulaminu, o liczbie zatrudnionych i zwalnianych pracowników, przyczyn ich zwolnienia, okresie zwolnień, itd.

  • niezwłocznie poinformować organizacje związkowe albo przedstawicieli pracowników o dokonaniu zawiadomienia powiatowego urzędu pracy - w celu umożliwienia im przesłania do tego urzędu ich opinii w sprawie zwolnień.
  • Wysokość odprawy:

    1-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;

    2-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;

    3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Przepisy ustawy nie precyzują terminu, w jakim pracodawca ma powiadomić urząd pracy, ale wskazują, że:

  • wypowiedzenie stosunku pracy może nastąpić dopiero po tym powiadomieniu, a jeżeli nie jest ono wymagane (czyli w przypadku prawomocnego orzeczenia o zakończeniu działalności pracodawcy), po zawarciu porozumienia lub wydaniu regulaminu;
  • rozwiązanie stosunku pracy nie może nastąpić przed upływem 30 dni od tego powiadomienia (w przypadku prawomocnego orzeczenia o zakończeniu działalności pracodawcy, gdy urząd pracy nie wystąpił z wnioskiem o powiadomienie), a jeżeli nie jest wymagane przed upływem 30 dni od zawarcia porozumienia lub wydania regulaminu.

Na mocy art. 10 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących może nastąpić również tzw. zwolnienie indywidualne pracownika w ramach ustawy (oczywiście gdy pracodawca zatrudnia więcej niż 20 pracowników), o ile wyłączną przyczyną rozwiązania stosunku pracy z danym pracownikiem są przyczyny niedotyczące pracownika.

W takiej sytuacji pracodawca musi jedynie zawiadomić zakładową organizację związkową o zamiarze rozwiązania stosunku pracy, jeżeli pracownik jest członkiem związku zawodowego lub korzysta z ochrony praw. Pomimo iż nie jest to zwolnienie grupowe, w takim przypadku pracodawca obowiązany jest do wypłaty odprawy przewidzianej przepisami ustawy o zwolnieniach grupowych.


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl