piątek

Spółdzielcza umowa o pracę

Zastosowanie = tylko w spółdzielczości pracy i tylko wobec jej członków.

Podstawa prawna:

  • Prawo spółdzielcze - szczególnie w przedmiocie ochrony trwałości stosunku pracy i zakresu roszczeń.
  • Kodeks Pracy - stosuje się pracy odpowiednio (art. 77 § 2 k.p. oraz art. 199 prawa spółdzielczego).

Zasadniczo um. powinna być nawiązywana na czas nieokreślony. Nie zawiera się um. na okres próbny.

Odrębność = polega przede wszystkim na stabilizacji zatrudnienia oraz na ścisłym powiązaniu z cywilnoprawnym stosunkiem członkostwa w spółdzielni pracy, z którego wynika prawo i obowiązek pracy w spółdzielni, stosownie do kwalifikacji zawodowych i osobistych członka oraz aktualnych możliwości spółdzielni. Z chwilą przyjęcia do spółdzielni z członkiem powinna być zawarta spółdzielcza um. o pracę.

Spółdzielnia pracy i jej członek mają obowiązek pozostawania ze sobą w stosunku pracy.

Spółdzielnia odmawia zatrudnienia = prawo dochodzenia odszkodowania w ciągu 1 roku od dnia powstania członkostwa. Ponadto przez cały czas trwania stosunku członkostwa spółdzielca ma prawo występowania z roszczeniem o nawiązanie spółdzielczego stosunku pracy.

Członek odmawia zatrudnienia = naruszenie istotnych obowiązków członkowskich, może być podstawą wykluczenia ze spółdzielni.

Spółdzielczy stosunek pracy powinien trwać przez cały okres członkostwa. Rozwiązanie w czasie trwania członkostwa jest niedopuszczalne, z wyjątkiem wypadków przewidzianych w art. 187 i 189 prawa spółdzielczego oraz rozwiązania um. na skutek nieuzasadnionej odmowy przyjęcia nowych warunków pracy lub płacy, a także rozwiązania jej na mocy porozumienia stron przy jednoczesnym wypowiedzeniu przez członka spółdzielni członkostwa.

Spółdzielnia może rozwiązać um. o pracę w czasie trwania członkostwa, z zachowaniem przewidzianego w KP okresu wypowiedzenia, w razie:

  1. zmniejszenia na podstawie uchwały rady spółdzielni stanu zatrudnienia podyktowanego gospodarczą koniecznością;
  2. przyznania członkowi prawa do emerytury.

W czasie trwania członkostwa spółdzielnia może rozwiązać spółdzielczą um. o pracę bez wypowiedzenia tylko z przyczyn uzasadniających wg KP takie rozwiązanie um. bez winy pracownika (art. 189 § 1k.p.).

Członkowi spółdzielni, z którym rozwiązano spółdzielczą um. o prace bez wypowiedzenia mimo braku przyczyn, o których mowa była wyżej, lub z naruszeniem formalnych warunków, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach.

Oświadczenie spółdzielni o wypowiedzeniu spółdzielczej um. o pracę, o rozwiązaniu tej um. bez wypowiedzenia albo o wypowiedzeniu warunków pracy lub płacy wymaga formy pisemnej z podaniem przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie albo rozwiązanie.

Po ustaniu przyczyn, które uzasadniały wypowiedzenie albo rozwiązanie przez spółdzielnię spółdzielczej um. o pracę bez wypowiedzenia w czasie trwania członkostwa, spółdzielnia i członek spółdzielni są zobowiązani zawrzeć spółdzielczą um. o pracę.


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl