czwartek

Europejska rada zakładowa

Europejskie rady zakładowe tworzone są w przedsiębiorstwach i grupach przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowy.

Zasięg wspólnotowy = zatrudniające co najmniej 1000 osób na obszarze UE, w tym co najmniej po 150 pracowników w 2 państwach członkowskich.

Cel = zapewnienie pracownikom informacji i konsultacji.

Zarząd centralny organizuje co najmniej raz w roku spotkanie z europejską radą zakładową w celu przedstawienia informacji o sytuacji gospodarczej, perspektywach rozwoju przedsiębiorstwa.

Informacje i konsultacje dotyczą w szczególności:

  1. struktury przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym,
  2. sytuacji gospodarczej i finansowej oraz możliwego rozwoju działalności, w tym produkcji, sprzedaży i inwestycji,
  3. sytuacji w dziedzinie zatrudnienia i możliwego rozwoju w tym zakresie,
  4. wprowadzenia istotnych zmian organizacyjnych,
  5. wprowadzenia nowych metod pracy lub nowych procesów produkcyjnych,
  6. zmiany lokalizacji przedsiębiorstwa lub zakładu pracy albo istotnej części przedsiębiorstwa lub zakładu pracy oraz przeniesienia produkcji do innego zakładu pracy lub przedsiębiorstwa,
  7. łączenia i podziału przedsiębiorstw lub zakładów pracy,
  8. ograniczenia rozmiarów bądź zaprzestania działalności przedsiębiorstwa lub zakładu pracy albo istotnej części przedsiębiorstwa lub zakładu pracy,
  9. zwolnień grupowych.

Utworzenie europejskiej rady zakładowej:

Najpierw wyłania się tzw. specjalnego zespołu negocjacyjnego. Jego zadaniem jest zawarcie z zarządem centralnym porozumienia o ustanowieniu europejskiej rady zakładowej lub ustaleniu sposobu informowania pracowników i konsultacji z pracownikami. Negocjacje zmierzające do powołania europejskiej rady zakładowej poprzez wyłonienie specjalnego zespołu negocjacyjnego inicjuje zarząd centralny z własnej inicjatywy albo na pisemny wniosek co najmniej 100 pracowników lub ich przedstawicieli, w co najmniej dwóch przedsiębiorstwach lub zakładach znajdujących się w co najmniej dwóch państwach członkowskich.

Zespół negocjacyjny składa się z co najmniej 3 osób, z tym, że liczba członków zespołu nie może być większa niż liczba państw członkowskich.

Zarząd centralny i specjalny zespół negocjacyjny prowadzą negocjacje, których celem jest zawarcie porozumienia o utworzeniu europejskiej rady zakładowej. W porozumieniu tym ustala się:

  1. wielkość, skład, liczbę członków rady, podział miejsc oraz procedurę wyborczą i okres ważności mandatu;
  2. zadania i uprawnienia europejskiej rady zakładowej;
  3. procedurę informowania i wysłuchiwania opinii Rady;
  4. miejsce, częstotliwość i czas trwania zebrań Rady.

Zamiast ustanowienia europejskiej rady zakładowej, zarząd centralny i specjalny zespół negocjacyjny mogą ustalić jeden lub kilka sposobów, w jakich będzie następowało informowanie pracowników i konsultacja z nimi. W tym celu musi zostać zawarte pisemne porozumienie dotyczące wszystkich pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie lub w grupie przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym, które określa zasady odbywania spotkań przedstawicieli reprezentujących pracowników w celu wymiany poglądów na temat przekazywanych im informacji.

Natomiast jeżeli zarząd centralny i specjalny zespół negocjacyjny uzgodnią, iż zostanie powołana europejska rada zakładowa, wówczas zawierają porozumienie, które określa w szczególności: przedsiębiorstwa i zakłady pracy należące do przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym, których porozumienie dotyczy; skład europejskiej rady zakładowej, liczbę członków, podział mandatów oraz czas trwania mandatu; uprawnienia europejskiej rady zakładowej oraz sposób informowania i prowadzenia z nią konsultacji; miejsce, częstotliwość oraz czas trwania zebrań europejskiej rady zakładowej; środki finansowe i materialne przyznane europejskiej radzie zakładowej; a także okres obowiązywania porozumienia i procedurę jego renegocjacji.

Jeśli zarząd centralny nie podejmie negocjacji w terminie 6 miesięcy od daty złożenia przez pracowników wniosku w sprawie zawarcia porozumienia o utworzeniu europejskiej rady zakładowej albo jeśli nie dojdzie do zawarcia porozumienia o ustanowieniu europejskiej rady zakładowej lub ustaleniu sposobu informowania pracowników i konsultacji z nimi w terminie 3 lat od daty podjęcia inicjatywy przez zarząd centralny lub złożenia przez pracowników wniosku o zawarcie porozumienia o utworzeniu rady, powołanie europejskiej rady pracowników następuje na zasadach określonych w ustawie.

W takiej sytuacji europejska rada zakładowa składa się z przedstawicieli pracowników zatrudnionych na terytorium państw członkowskich w przedsiębiorstwie lub w grupie przedsiębiorstw i zasięgu wspólnotowym i składa się z co najmniej 3 i nie więcej niż 30 członków.

Ustawa ma zastosowanie do:

  • przedsiębiorstw i grup przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym, których zarząd centralny ma siedzibę w Polsce;
  • przedsiębiorstw i grup przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym, których zarząd centralny nie ma siedziby w państwie członkowskim, jeżeli zarząd ten wyznaczył swojego przedstawiciela z siedzibą w Polsce,
  • przedsiębiorstw i grup przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym, których zarząd centralny nie ma siedziby w państwie członkowskim i nie wyznaczył przedstawiciela w państwie członkowskim, jeżeli w Polsce znajduje się zakład pracy wchodzący w skład takiego przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstwo wchodzące w skład takiej grupy, w których zatrudnia się największą liczbę pracowników zatrudnionych w państwach członkowskich w danym przedsiębiorstwie lub grupie przedsiębiorstw.

Ustawę w ograniczonym zakresie stosuje się również do wyłaniania przedstawicieli pracowników zatrudnionych w Polsce do specjalnego zespołu negocjacyjnego lub europejskiej rady zakładowej, w liczbie określonej przez ustawodawstwo innego państwa członkowskiego, w którym mieści się zarząd centralny przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym. Za zarząd centralny uważa się osobę lub organ zarządzający przedsiębiorstwem o zasięgu wspólnotowym lub przedsiębiorstwem należącym do przedsiębiorcy sprawującego kontrolę w grupie przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym.

Uprawnienia europejskiej rady zakładowej:

Uprawnienia europejskiej rady zakładowej dotyczą uzyskiwania informacji i prowadzenia konsultacji dotyczących całego przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym albo co najmniej 2 zakładów pracy lub 2 przedsiębiorstw położonych w różnych państwach członkowskich. Natomiast w przypadku przedsiębiorstwa i grupy przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym, których zarząd centralny nie ma siedziby w państwie członkowskim, europejska rada zakładowa jest uprawniona do uzyskiwania informacji i prowadzenia konsultacji dotyczących wszystkich zakładów pracy lub przedsiębiorstw położonych w państwach członkowskich albo co najmniej dwóch zakłàdów pracy lub dwóch przedsiębiorstw położonych w różnych państwach członkowskich.

Ustawa stanowi, iż zarząd centralny organizuje co najmniej raz w roku spotkanie z europejską radą zakładową w celu przedstawienia informacji o sytuacji gospodarczej, perspektywach rozwoju przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym oraz przeprowadzenia konsultacji w sprawie przedstawionych informacji. Przed tym spotkaniem zarząd ma obowiązek przygotować sprawozdanie dotyczące sytuacji gospodarczej i perspektyw rozwoju przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw.

Na wniosek prezydium lub w razie jego nieutworzenia na wniosek całej europejskiej rady zakładowej, zarząd centralny lub zarząd innego szczebla wskazany przez wnioskodawcę, uprawniony do podejmowania samodzielnych decyzji ma obowiązek spotkać się z prezydium albo europejską radą zakładową w celu przedstawienia informacji (w formie sprawozdania) lub odbycia konsultacji dotyczących innych spraw mających istotne znaczenia dla interesów pracowniczych.

Członków europejskich rad zakładowych obowiązuje zakaz ujawniania informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. W trakcie konsultacji członkowie europejskich rad mogą korzystać z pomocy ekspertów z danej dziedziny.

Koszty działania europejskiej rady zakładowej ponosi zarząd centralny.

Szczególna ochrona członków europejskiej rady zakładowej.

stosunek pracy pracownika będącego członkiem specjalnego zespołu negocjacyjnego lub rady podlega specjalnej ochronie w czasie trwania mandatu oraz w okresie roku po jego wygaśnięciu.

Kompetencje europejskich rad zakładowych, chociaż są szerokie i obejmują wiele aspektów, nie przekraczają uprawnień związków zawodowych i nie mogą zastąpić w zakresie obrony interesów pracowniczych.


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl