piątek

Przeniesienie pracownika do innej pracy

Obowiązek ten wynika z konieczności ochrony zdrowia pracownika.

  • Zatrudnienie pracownicy w ciąży lub karmiącej piersią przy pracach wzbronionych kobietom w tym stanie (kwestie te reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet). W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy, bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne (art. 179 § 1 kodeksu pracy).
  • Przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownicę w ciąży lub karmiącej piersią wynikające z orzeczenia lekarskiego (art. 179 § 3 k.p.).
  • Zatrudnienie pracownicy w ciąży w godzinach nocnych, gdy pracodawca nie jest w stanie umożliwić jej wykonywanie pracy poza porą nocną. W razie braku takiej możliwości pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy (art. 1781 k.p.).
  • Wydanie przez lekarza orzeczenia, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego. W takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany zmienić rodzaj pracy, a gdy nie ma takiej możliwości, jest obowiązany rozwiązać um. o pracę z młodocianym i wypłacić odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (art. 201 § 2 k.p.).
  • Stwierdzenie u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej. W takiej sytuacji pracodawca jest obowiązany, na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu, przenieść pracownika do innej pracy nie narażającej go na działanie czynnika, który wywołał te objawy (art. 230 k.p).
  • Niezdolność do wykonywania dotychczasowej wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, stwierdzona do podstawie orzeczenia lekarskiego, jeżeli pracownik nie został uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W takiej sytuacji pracodawca jest obowiązany przenieść pracownika do odpowiedniej pracy (art. 231 k.p.).

W przypadkach określonych w pkt 1-3, o ile przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy w wysokości, która stanowi różnicę pomiędzy pracą poprzednią a otrzymywanym na nowym stanowisku pracy po przeniesieniu. W przypadkach określonych w pkt 4-5 jeżeli przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres nie przekraczający 6 miesięcy.

Pracodawca na podstawie powyżej przedstawionych przepisów jest obowiązany przenieść pracownika do innej pracy. Jednakże praca ta nie musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika, jak ma to miejsce w przypadku czasowego powierzenia pracownikowi innej pracy. Przeniesienie do innej pracy nie może być jednak okazją do szykanowania, poniżania pracownika poprzez powierzenie mu pracy rażąco odmiennej od dotychczasowej.

Pracownik może rozwiązać um. o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli pracodawca nie przeniesie go do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe (art. 55 § 1 k.p.)


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl