piątek

Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy

Zasada = roszczenia ze stos. pracy (pracownika i pracodawcy) ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Szczególne regulacje dot. niektórych roszczeń pracodawcy:

  • 1 rok od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o zdarzeniu wywołującym szkodę, nie później niż z upływem 3 lat od wystąpienia szkody, stosuje się do:

    -     roszczeń pracodawcy o naprawienie szkody, wyrządzonej przez pracownika wskutek nieumyślnego niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych;

    -     roszczeń pracodawcy względem pracownika o odszkodowanie w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika um. o pracę bez wypowiedzenia;

    -     roszczeń pracodawcy względem pracownika o odszkodowanie z tytułu szkody poniesionej wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji.

  • 10 lat od dnia umyślnego wyrządzenia przez pracownika szkody, bez względu na to, kiedy poszkodowany pracodawca dowiedział się o szkodzie;
  • 10 lat roszczenia stwierdzonych orzeczeniem sądu lub ugoda sądową. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia lub ugody sądowej.

Przedawnieniu ulegają zarówno roszczenia majątkowe (wynagrodzenie, odszkodowanie), jak i niemajątkowe (o wydanie świadectwa pracy).

Początek biegu = wymagalność roszczenia.

Skutek przedawnienia roszczenia = nie można dochodzić, chyba że ten, przeciwko komu roszczenie przysługuje, zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia, z tym że zrzeczenie się korzystania z przedawnienia musi być dokonane po upływie okresu przedawnienia, bowiem zrzeczenie dokonane przed upływem terminu jest nieważne.

Przerwanie biegu przedawnienia:

Bieg przedawnienia przerywa się :

  1. przez każdą czynność przed organem powołanym do rozstrzygania sporów lub egzekwowania roszczeń przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
  2. przez uznanie roszczenia.

Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo.

Zawieszenie biegu przedawnienia:

Bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas trwania przeszkody, gdy z powodu siły wyższej (przyczyna zewnętrzna, niezależna od wierzyciela – rozumiana identycznie jak prawie cywilnym) uprawniony nie może dochodzić przysługujących mu roszczeń przed właściwym organem powołanym do rozstrzygania sporów. Konsekwencją zawieszenia biegu przedawnienia jest to, iż po ustaniu przyczyny zawieszenia okres przedawnienia biegnie dalej, a nie od początku.

Przedawnienie względem osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych albo co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, nie może skończyć się wcześniej niż z upływem 2 lat od dnia ustanowienia dla niej przedstawiciela ustawowego albo od dnia ustania przyczyny jego ustanowienia. Jeżeli termin przedawnienia wynosi 1 rok, jego bieg liczy się od dnia ustanowienia przedstawiciela ustawowego albo od dnia, w którym ustała przyczyna jego ustanowienia.

Kodeks Pracy

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl