czwartek

Ochrona roszczeń pracowniczych przez FGŚP

Przesłanka = niewypłacalność pracodawcy.

Pracodawca jest niewypłacalny, gdy:

  • ogłoszono jego upadłość;
  • odrzucono wniosek ogłoszenie upadłości z powodu nie złożenia przez wierzycieli zaliczki na koszty postępowania;
  • oddalono wniosek - majątek nie wystarcza na koszty postęp.;
  • umorzono postępowanie upadłościowe, ponieważ majątek masy nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania albo wierzyciel, na wniosek którego upadłość została ogłoszona nie złożył zaliczki na koszty postępowania, a zachodzi brak płynnych funduszy na pokrycie kosztów.

Niewypłacalność zachodzi także, gdy roszczenia pracownicze nie zostaną zaspokojone z powodu braku środków finansowych w okolicznościach, w których zachodzi podstawa do wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej wpisu osoby fizycznej, oraz w przypadku, gdy wobec pracodawcy, który nie zaspokoił roszczeń pracowniczych prowadzone jest post. likwidacyjne.

Źródłem finansowania Funduszu jest obowiązkowa składka opłacana przez pracodawców.

Zaspokojeniu ze środków Funduszu podlegają :

  • wynagrodzenia za pracę (nie więcej niż za 3 m-ce poprzedzające datę wystąpienia niewypłacalności albo ustanie stosunku pracy, jeżeli przypada ono w czasie nie dłuższym niż 9 miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy)
  • wynagrodzenia z art. 92 k.p. (za czas niezdolności do pracy i zasiłek chorobowy) (j.w.)
  • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego (j.w.)
  • wynagrodzenia za czas niezawinionego przez pracownika przestoju oraz za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (j.w.)
  • ekwiwalent za urlop wypoczynkowy za rok w którym ustał stosunek pracy (jeżeli ustanie stosunku pracy nastąpiło w okresie nie dłuższym niż 9 m-cy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy)
  • odprawy pieniężne w razie rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy oraz odszkodowania z art. 361 k.p. (jeżeli ustanie stosunku pracy nastąpiło w okresie nie dłuższym niż 9 miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub w okresie nie dłuższym po tej dacie)
  • składki na ubezpieczenie społeczne należne od pracodawcy (nie więcej niż za 3 m-ce poprzedzające datę wystąpienia niewypłacalności albo ustanie stosunku pracy, jeżeli przypada ono w czasie nie dłuższym niż 9 miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy)

Zaspokojeniu ze środków funduszu podlegają jedynie należności główne.

Ze środków Funduszu korzystać mogą pracownicy niewypłacalnego pracodawcy, jego byli pracownicy, członkowie rodziny zmarłego pracownika lub byłego pracownika, jeżeli uprawnieni są do reny rodzinnej. Przepisu ustawy o świadczeniach z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych stosuje się również do pracowników świadczących pacę na innej niż um. o pracę, jeżeli podlegają ubezpieczeniu społecznemu.

Przepisów nie stosuje się do małżonka pracodawcy, jego krewnych i powinowatych.


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl