piątek

Spór zbiorowy

(Ust. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych)

Spór zbiorowy = spór pracowników z pracodawcą dot. warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych.

Zgodnie z Konsytucją związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie.

Fazy sporu zbiorowego:(nie każdy zbiór zbiorowy przed jego zakończeniem musi przejść wszystkie wymieniony fazy sporu):

  • Rokowania,
  • Mediacja i arbitraż,
  • Strajk.

Prawa i interesy zbiorowe pracowników są reprezentowane przez związki zawodowe.

Prawa i interesy pracodawców mogą być reprezentowane przez organizacje pracodawców.

Spory zbiorowe często dot. ustanawiania nowych warunków pracy i płacy.

Pojęcie sporów zbiorowych może ułatwić przeciwstawienie im sporów indywidualnych z zakresu prawa pracy, a zwłaszcza sporów ze stosunku pracy. Spory te mają przewidzianą prawem naturę i reżimy ich rozwiązywania. Indywidualne spory pracy są zawsze sporami o prawa, wynikają z niestosowania czy nienależytego stosowania przepisów ustawowych, normatywnych postanowień układowych, a także dyspozycji um. o pracę. Osoba uprawniona może dochodzić roszczeń na drodze sądowej. W sporach ze stosunku pracy pracownikowi, którego prawo zostało naruszone przysługuje indywidualne roszczenie wobec pracodawcy. Spór nie traci indywidualnego charakteru, gdy większa liczba pracowników wniesie do sądu jeden pozew przeciwko wspólnemu pracodawcy (współuczestnictwo zwykłe). W takiej jednej sprawie każdy z pracowników jest podmiotem własnego żądania i autonomicznym uczestnikiem procesu.

Spór zbiorowy jest odrębną od indywidualnego sporu pracowniczego kategorią prawną, musi więc odznaczać się innymi właściwościami niż te, które determinują spór indywidualny. Zasadniczym kryterium różnicującym go jest właśnie zbiorowość. Dotyczy to zarówno podmiotów, zwłaszcza strony pracowniczej, jak i przedmiotu sporu. W sporze zbiorowym nie występuje pracownik jako konkretny podmiot prawa, ale pracownicy jako zbiorowość. Zbiorowość połączona węzłem wspólnego celu, wspólnego niepodzielnego dobra, które jest przedmiotem ich żądania.

Z prawnego punktu widzenia nie ma wyraźnej różnicy między zbiorowym a indywidualnym sporem pracy, gdy chodzi o drugi podmiot. W sporze zbiorowym przeciwnikiem pracowników jest pracodawca - ten sam, który jest stroną w indywidualnych stosunkach pracy.


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl