czwartek

Osoby nie posiadające uprawnienia do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Zasada = dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godz. Nadliczbowych.

Wyjątek (praca poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych) dot.:

  • Zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
  • Kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych

Za pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy należy rozumieć:

  1. pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców (osobami takimi mogą być menadżerowie zatrudnieni na podstawie kontraktów menedżerskich),
  2. pracowników wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy,
  3. głównych księgowych.

Kto jest kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjnej powinno wynikać ze statutu bądź innego aktu ustalającego strukturę organizacyjną danej jednostki.

Pracownikom zarządzającym zakładem pracy nie przysługuje jakakolwiek rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracownicy ci sami decydują o organizacji zakładu (w tym o czasie pracy), tym samym decydując o swoim czasie pracy. Jednakże zgodnie z orzecznictwem SN pracodawca nie jest uprawniony do stałego obciążania takich pracowników w wyższym wymiarze.

Natomiast kierownicy
komórek organizacyjnych mają prawo do wynagrodzenia + dodatku z tyt. pracy w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego. (W pierwszej kolejności powinny otrzymać inny dzień wolny; dopiero w razie niemożliwości udzielenia takiego dnia maja prawo do wynagrodzenia i dodatku).

Ryczałt za godziny nadliczbowe.

Od powyższego należy odróżnić możliwość wypłaty zryczałtowanego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Dot. pracowników wykonujących stale pracę poza zakładem pracy. W takiej sytuacji z uwagi na trudności w ewidencjonowaniu i kontrolowaniu faktycznie przepracowanego czasu pracy, pracodawca może zastąpić wynagrodzenie wraz z dodatkiem ryczałtem, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi czasu pracy w godzinach nadliczbowych.

Ryczałt za godziny nadliczbowe trzeba wyraźnie wyodrębnić od innych składników wynagrodzenia.

Dyżur.

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z um. o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (tzw. dyżur). Czasu takiego dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. Czas pełnienia dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do gwarantowanego odpoczynku. (nie dot. to pracowników zarządzających zakładem pracy).

Za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego - wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60 % wynagrodzenia (to także nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy).


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl