czwartek

Nawiązanie stosunku pracy z członkiem zarządu spółki kapitałowej

Stosunek pracy jest odrębnym stosunkiem prawnym od członkostwa w zarządzie.

Powołanie (odwołanie) do zarządu = powoduje tylko powstanie stosunku organizacyjnego, nie kreuje stosunku pracy.

Do zawarcia stosunku pracy konieczne jest zawarcie um. o pracę.

Reprezentacja sp. w stosunkach z członkiem zarządu.

Zgodnie z przepisami 210 i 379 k.s.h. w um. pomiędzy spółką a członkami zarządu spółkę reprezentuje RN lub pełnomocnik powołany uchwałą wspólników. Um. (statut) spółki może przewidywać, iż zawierania umów o pracę z członkami zarządu dokonuje zgromadzenie wspólników w drodze stosownej uchwały.

Do zawarcia um. o pracę z członkiem zarządu wymagana jest reprezentacja całej RN. Gdyby natomiast um. taką miał zawrzeć 1 z członków rady, niezbędne jest jego umocowanie w drodze uchwały RN, do dokonywania czynności określonego rodzaju – w tym przypadku zawierania umów o pracę z członkami zarządu. Umocowanie to winno być konkretne – uchwała powinna wskazywać warunki, na jakich zostanie zatrudniony członek zarządu, ewentualną treść innych umów dodatkowych.

Czynność dokonana z naruszeniem przepisów art. 210 i 379 k.s.h. jest bezwzględnie nieważna i nie może zostać przez spółkę potwierdzona.

W spółkach jednoosobowych czynności prawne pomiędzy spółką a jedynym wspólnikiem (akcjonariuszem) będącym członkiem zarządu wymagają formy aktu notarialnego. Brak formy = nieważność czynności prawnej.

Zawieranie umów o pracę w 1-osob. Sp. kapitałowej, w której wspólnik pełni jednocześnie funkcję prezesa zarządu jest niedopuszczalne z uwagi na brak podporządkowania pracownika pracodawcy.

Odwołanie
= ustanie tylko stos. członkostwa. Stos. pracy trwa nadal.

(SN 2007) = RN, która odwołała członka zarządu, nie może go następnie zwolnić z pracy, gdyż nie jest on już członkiem zarządu. Jeśli do tego doszło, były pracownik może przed sądem domagać się odszkodowania za niezgodne z prawem zwolnienie z pracy.
Kompetencje zw. ze sprawami pracowniczymi wracają wówczas do zarządu spółki i tylko przedstawiciel zarządu może taką um. wypowiedzieć.
SN:

"Wspólnik spółki z o.o. ustanowiony członkiem zarządu tej spółki nie może zawrzeć sam ze sobą um. o pracę na stanowisku członka zarządu (dyrektora generalnego) ani przyznać samemu sobie wynagrodzenia za pracę, ponieważ narusza to dyspozycję art. 203 i 235 k.h. oraz art. 11, 22 § 1 i 23 § 1 k.p."(wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 28 października 1993 r.).

"Um. o pracę zawarta przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, działającą przez wspólnika będącego prezesem jej jednoosobowego zarządu, z tym wspólnikiem jest nieważna" (uchwała z 8 marca 1995 r.). "Um. o pracę zawarta w imieniu jednoosobowej spółki z o.o. z jej prezesem, przez pełnomocnika, któremu udzielił on pełnomocnictwa do zawarcia tej czynności jako nadzwyczajne zebranie wspólników, w skład którego wchodził jako jedyny wspólnik - jest nieważna" (postanowienie z 18 grudnia 1996 r.).

"Nieważna jest um. o pracę, którą jedyny wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i zarazem prezes jej dwuosobowego - wraz z małżonkiem - zarządu zawarł z tą spółką za pośrednictwem pełnomocnika ustanowionego przez siebie działającego w charakterze zgromadzenia wspólników" (uchwała z 9 czerwca 1997 r.).


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl