piątek

Cechy umów terminowych

Umowy terminowe:

  1. umowa na czas określony,
  2. umowa na zastępstwo (na czas usprawiedliwionej nieobecności innego pracownika),
  3. umowa na czas wykonania określonej pracy,
  4. umowa na okres próbny.

Cechy wspólne:

  • założenie istnienia stosunku pracy przez określony czas.
  • konieczne jest określenie terminu końcowego um. i to już w chwili zawierania um.
  • Brak oznaczenia terminu = bez względu na wolę stron um. taka będzie kwalifikowana jako um. na czas nieokreślony.
  • Sposób oznaczenia terminu końcowego nie koniecznie musi polegać na wskazaniu daty, termin może być również oznaczony w sposób pośredni. Przynajmniej przez wskazanie zdarzenia przyszłego i pewnego (np. upływ kadencji członka zarządu spółki kapitałowej lub dzień odwołania z funkcji, jeśli przypadałby przed upływem kadencji, w przypadku um. o pracę zawartej z członkiem zarządu spółki kapitałowej).
  • Generalnie łatwiej jest je rozwiązać pracodawcy.
  • mają krótsze okresy wypowiedzenia
  • nie wymagają wskazania przyczyn uzasadniających wypowiedzenie.
  • Zgodnie z art. 177. § 3 kodeksu pracy -  um. o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający 1 m-c, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 m-ca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Przepisu tego nie stosuje się do um. na zastępstwa.
  • W przypadku um. na czas określony (ale już bez um. na zastępstwo) oraz um. na czas wykonania określonej pracy, zakłada się, że będą trwały aż do upływu terminu, gwarantując tym samym stronom stabilizację zatrudnienia.
  • Od tej reguły KP przewiduje jednak wyjątki. Dopuszczalne jest zatem uzgodnienie przez strony um. na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy możliwości wcześniejszego jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem (art. 33 k.p.). Ustalenie możliwości wypowiedzenia umów na czas określony krótszy niż 6 miesięcy jest bezskuteczne. Natomiast w pozostałych przypadkach stosowna klauzula wypowiedzeniowa musi zostać zawarta w umowie o pracę, co może nastąpić zarówno w chwili jej zawarcia, ale także później w drodze porozumienia zmieniającego (aneksu). Drugim wyjątkiem przewidzianym w KP jest ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy. W takiej sytuacji um. o pracę na czas określony oraz na czas wykonywania określonej pracy może zostać rozwiązania przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem (art. 411 § 2 k.p.). Podobny wyjątek zawiera również art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników, który dopuszcza możliwość wypowiedzenia w ramach grupowego zwolnienia umów o pracę zawartych na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy za dwutygodniowym wypowiedzeniem (ale ten przepis można stosować tylko do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników - art. 1 ust. 1 ustawy).
  • W przypadku um. na okres próbny oraz um. na zastępstwo, z góry przewiduje się natomiast dopuszczalność ich wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem, przy czym okres wypowiedzenia jest stosunkowo krótki: od 3 dni (um. na zastępstwo i um. na okres próbny nie przekraczający 2 tygodni) do dwóch tygodni (um. na okres próbny 3 miesięcy).


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl