piątek

Rodzaje umów o pracę

Kodeks pracy


Um. o pracę zawiera się na:

  1. czas nieokreślony,
  2. czas określony
  3. czas wykonania określonej pracy
  4. czas zastępstwa innego pracownika.

Każda z nich może być poprzedzona umową na okres próbny.

Rodzaj um. nie stanowi essentialia negotii um. o pracę.

Brak określenia rodzaju = um. na czas nieokreślony.

  • Um. na czas nieokreślony.

Ochrona pracownika polega przede wszystkim na:

  • konieczności podania przez pracodawcę uzasadnienia przyczyn wypowiedzenia um. lub warunków pracy i płacy i zamieszczenia takiego uzasadnienia w piśmie zawierającym oświadczenie woli pracodawcy,
  • wydłużeniu – w porównaniu z um. terminowymi – okresów wypowiedzenia i uzależnieniu ich od długości zakładowego stażu pracy,
  • obowiązku konsultacji przez pracodawcę z zoz zamiaru wypowiedzenia bądź rozwiązania um. o pracę z pracownikiem będącym członkiem tej organizacji związkowej, lub którego obrony podjęła się organizacja związkowa.
  • Um. na czas określony.

Oznaczenie czasu trwania um. poprzez wskazanie:

  • konkretnej daty,
  • zdarzenia, którego zajście spowoduje rozwiązanie um. (zdarzenie to musi być pewne, a czas jego nadejścia wiadomy lub przewidywalny).

KP nie określa, w jakich sytuacjach możliwe jest zawarcie um. o pracę na czas określony, nie wprowadza także ograniczeń co do czasu trwania takiej um.. Należy jednak wskazać, iż zawarcie um. na czas określony, w której wskazany jest długi termin obowiązywania um., może być potraktowane, jako sprzeczne z celem um. i prowadzące do obejścia przepisów prawa (chyba, że pracodawca jest w stanie uzasadnić dlaczego zawarł um. na czas określony z długim terminem jej obowiązywania).

Wypowiedzenie: Możliwość rozwiązania przed terminem za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, jeżeli um. na czas dłuższy niż 6 m-cy + przewidziano w umowie.

Przy zwolnieniach grupowych oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, um. o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za 2-tygodniowym wypowiedzeniem.

Wyjątek: (przy zwolnieniach grupowych) gdy um. miałaby ulec rozwiązaniu po upływie 3 m-a ciąży pracownicy (art. 177 § 3 k.p.). Um. o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający 1 m-c, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 m-ca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu).

Nie ma obowiązku podawania przyczyn wypowiedzenia i przeprowadzania konsultacji związkowej.

3 um. na czas określony (jeżeli przerwa krótsza niż 1 m-c)= um. na czas nieokreślony.

Aneks przedłużający = nowa umowa.

  • Um. na zastępstwo.

Szczególny rodzaj um. na czas określony.

Wyjątek stanowi tu norma prawna zawarta w art. 177 § 31 k.p. (pracownica w ciąży, która zawarła taką um. nie jest objęta ochroną – um. nie przedłuża się do dnia porodu)

Czas usprawiedliwionej nieobecności innego pracownika może ulegać wielokrotnym zmianom (przedłużanie się choroby, przedłużanie urlopu wychowawczego). Należy uznać, że ów czas określa znany stronom w momencie zawierania um. okres nieobecności pracownika.

Termin końcowy musi być pewny, a jego nadejście – niezależne od woli umawiających się stron.

Może być poprzedzona umową na okres próbny.

Okres wypowiedzenia =
3 dni robocze. Ponadto um. o pracę na zastępstwo może być wypowiedziana w następujących okolicznościach:

  • upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 41 (1)  § 2 k.p).,
  • zwolnienia grupowe =zmniejszenia stanu zatrudnienia z przyczyn lezących po stronie pracodawcy.

Warunki pracy mogą różnić się od warunków zastępowanego pracownika (np. co do wynagrodzenia). Z istoty um. wynika, iż musi ona natomiast wskazywać ten sam rodzaj pracy (stanowisko).

  • Um. na czas wykonywania określonej pracy.

Celem tej um. jest przede wszystkim wykonanie ściśle określonej pracy, co zbliża ją do cywilnoprawnej um. o dzieło. Chodzi w niej jednak nie tyle o wskazanie pracy, która ma być wykonana, lecz o oznaczenie czasu trwania kontraktu, z którym wiąże się nierozerwalnie podporządkowanie pracownika, praca pod kierownictwem, ryzyko pracodawcy, osobiste świadczenie pracy i prawo do wynagrodzenia.

Um. taka rozwiązuje się z dniem ukończenia określonej pracy. Co do zasady nie podlega ona wypowiedzeniu, chyba, że nastąpi:

  • upadłość lub likwidacja pracodawcy (art. 41 (1)  § 2 k.p).,
  • zwolnienia grupowe
  • Um. na okres próbny.

Cel = sprawdzenie przydatności pracownika do wykonywanej pracy oraz sprawdzenie pracodawcy z punktu widzenia możliwości zaspokojenia oczekiwań pracownika.

Każda um. o pracę może być poprzedzona um. na okres próbny.

Max. 3 m-ce.

Okres wypowiedzenia:

    1)    um. do 2 tyg. - 3 dni,

    2)    um. powyżej 2 tyg. - 1 tyd.,

    3)    um. na 3 m-ce. - 2 tyg.,

Ograniczona ochrona kobiety w ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego = ochrona przed wypowiedzeniem nie ma zastosowania do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym 1 m-ca; Um. o pracę zawarta na okres próbny przekraczający 1 m-c, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu aż do dnia porodu).


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl