piątek

Układy zbiorowe pracy

Rodzaje układów zbiorowych pracy:

  1. zakładowy układ zbiorowy pracy (ZUZP),
  2. ponadzakładowy układ zbiorowy pracy (PZUZP).

ZUZP = zawiera pracodawca i zakładowa organizacja związkowa (jeżeli jest kilka zoz, rokowania prowadzi ich wspólna reprezentacja lub działające wspólnie poszczególne organizacje związkowe).

PZUZP = zawierany jest przez:

  • ze strony pracowników statutowy organ ponadzakładowej organizacji związkowej (jeżeli pracowników, dla których ma być zawarty układ ponadzakładowy, reprezentuje więcej niż jedna organizacja związkowa, rokowania w celu zawarcia układu prowadzi ich wspólna reprezentacja lub działające wspólnie poszczególne organizacje związkowe),
  • ze strony pracodawców właściwy statutowo organ organizacji pracodawców - w imieniu zrzeszonych w tej organizacji pracodawców.

Zakres podmiotowy układu.

Układ zbiorowy pracy zawiera się dla wszystkich pracowników niezależnie od ich przynależności związkowej. Niedopuszczalne jest zawieranie układu tylko dla członków związków zawodowych. Układem objęci są wszyscy pracownicy niezależnie od podstawy zatrudnienia, a więc także zatrudnieni na podstawie mianowania, powołania i wyboru. Układem mogą być objęte osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy; układem mogą być również objęci emeryci i renciści.

Układu nie zawiera się dla:

  1. członków korpusu służby cywilnej,
  2. pracowników urzędów państwowych zatrudnionych na podstawie mianowania i powołania,
  3. pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, mianowania i powołania w urzędach marszałkowskich, starostwach powiatowych, urzędach gminy, biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego, biurach (ich odpowiednikach) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego,
  4. sędziów i prokuratorów.

Treść układu.

Układ określa:

  1. warunki, jakim powinna odpowiadać treść stosunku pracy (przy czym układ nie może naruszać praw O3),
  2. wzajemne zobowiązania stron układu, w tym dot. stosowania układu i przestrzegania jego postanowień (strony, określając wzajemne zobowiązania przy stosowaniu układu, mogą w szczególności ustalić: sposób publikacji układu i rozpowszechniania jego treści, tryb dokonywania okresowych ocen funkcjonowania układu, tryb wyjaśniania treści postanowień układu oraz rozstrzygania sporów między stronami w tym zakresie)

Układ może określać inne sprawy poza wymienionymi powyżej, nie uregulowane w przepisach prawa pracy w sposób bezwzględnie obowiązujący.

Tryb zawierania układu.

Zawarcie układu następuje w drodze rokowań. Podmiot występujący z inicjatywą zawarcia układu jest obowiązany powiadomić o tym każdą organizację związkową reprezentującą pracowników, dla których ma być zawarty układ, w celu wspólnego prowadzenia rokowań przez wszystkie organizacje związkowe.

Strona uprawniona do zawarcia układu nie może odmówić żądaniu podjęcia rokowań:

  1. w celu zawarcia układu dla pracowników nie objętych układem,
  2. w celu zmiany układu uzasadnionej istotną zmianą sytuacji ekonomicznej bądź finansowej pracodawców lub pogorszeniem się sytuacji materialnej pracowników,
  3. jeżeli żądanie zostało zgłoszone nie wcześniej niż 60 dni przed upływem okresu, na jaki układ został zawarty, albo po dniu wypowiedzenia układu.

Układ zawiera się w formie pisemnej na czas nie określony lub na czas określony.

Rejestracja układu = jest warunkiem wejścia w życie. Układ podlega wpisowi do rejestru prowadzonego dla:

  1. PZUZP - przez ministra właściwego do spraw pracy,
  2. ZUZP - przez właściwego okręgowego inspektora pracy.

Układ zgodny z prawem podlega rejestracji w ciągu 3 m-cy (PZUZP) lub 1 m-ca (ZUZP), licząc od dnia złożenia wniosku w tej sprawie przez jedną ze stron układu.

Układ niezgodny z prawem = organ uprawniony do jego rejestracji może wezwać strony układu do wyrażenia zgody na wpisanie układu do rejestru bez tych postanowień lub do dokonania w układzie odpowiednich zmian w terminie 14 dni. Po bezskutecznym upływie terminu = odmowa rejestracji. Odwołanie = Licząc 30 dni od zawiadomienia o odmowie rejestracji stronom przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie (PZUZP) lub do właściwego dla siedziby pracodawcy sądu rejonowego - sądu pracy (ZUZP).

Każda ze stron jest obowiązana prowadzić rokowania w dobrej wierze i z poszanowaniem słusznych interesów drugiej strony. Oznacza to w szczególności:

  1. uwzględnianie postulatów organizacji związkowej uzasadnionych sytuacją ekonomiczną pracodawców,
  2. powstrzymywanie się od wysuwania postulatów, których realizacja w sposób oczywisty przekracza możliwości finansowe pracodawców,
  3. poszanowanie interesów pracowników nie objętych układem.

Strony układu mogą określić tryb rozstrzygania kwestii spornych związanych z przedmiotem rokowań lub innych spornych zagadnień, które mogą wyłonić się w trakcie tych rokowań. W takim przypadku nie mają zastosowania przepisy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, chyba że strony postanowią o ich stosowaniu w określonym zakresie.

Pracodawca jest obowiązany udzielić przedstawicielom związków zawodowych prowadzącym rokowania informacji o swojej sytuacji ekonomicznej w zakresie objętym rokowaniami i niezbędnym do prowadzenia odpowiedzialnych rokowań (w szczególności informacji objętych sprawozdawczością Głównego Urzędu Statystycznego), a przedstawiciele związków zawodowych są obowiązani do nieujawniania uzyskanych od pracodawcy informacji, stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl