piątek

Urlop proporcjonalny

(Art. 1551
kodeksu pracy)

Urlop proporcjonalny = polega na zmniejszeniu wymiaru urlopu przysługującego w całym roku kalendarzowym, stosownie do okresu faktycznie przepracowanego.

Stosujemy w przypadku:

  • Zmiany pracodawcy w ciągu roku,
  • Powrotu po przerwie dłuższej niż 1 m-c.

Zasady obliczania:

W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy:

  • u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
  • u kolejnego pracodawcy - w wymiarze :
    • proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
    • proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z art. 1551 § 1 pkt 1, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze.

Łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.

Urlop proporcjonalny stosuje się także, gdy nieobecność pracownika w pracy trwała dłużej niż 1 m-ąc, z następujących przyczyn:

  1. urlopu bezpłatnego;
  2. urlopu wychowawczego;
  3. odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych;
  4. tymczasowego aresztowania;
  5. odbywania kary pozbawienia wolności;
  6. nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Urlop proporcjonalny jest konsekwencją powiązania wymiaru urlopu wypoczynkowego z rzeczywistym okresem świadczenia pracy w roku kalendarzowym, z uwagi na fakt ustania zatrudniania w trakcie roku, podjęcia zatrudnienia w czasie jego trwania, bądź też nieobecności w pracy przez okres co najmniej miesiąca.

Urlop proporcjonalny odnosi się jedynie do kolejnego urlopu wypoczynkowego, ponieważ jedynie taki może być z góry redukowany.

Podstawową zasadą jest zatem uzależnienie wymiaru urlopu u poszczególnych pracodawców od okresu pracy u tych pracodawców. Wymiar urlopu jest proporcjonalny do okresu tej pracy.

Jeżeli jednak pracownik wykorzysta przysługujący mu urlop w całości u swego pracodawcy, a następnie w tym samym roku kalendarzowym dojdzie do rozwiązania stosunku pracy, to następni pracodawcy zatrudniający go w tym samym roku nie będą już zobowiązani do udzielenia mu urlopu, chyba że nastąpią nowe okoliczności po stronie pracownika powodujące nabycie przez niego prawa do urlopu w wyższym wymiarze.

Natomiast gdy pracownik przed rozwiązaniem stosunku pracy wykorzysta urlop tylko w części, to jego sytuacja jest zależna od rozmiaru wykorzystanej części urlopu. Jeżeli część ta jest niższa niż wynikałoby z jej proporcji do okresu pracy u tego pracodawcy, to za niewykorzystaną część urlopu, stosowną do okresu pracy u tego pracodawcy, pracownik ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego (art. 171).


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl