piątek

Szczególna ochrona stosunku pracy działacza związkowego

(ust. o związkach zawodowych)

Bez zgody zarządu zoz pracodawca nie może :

  • wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zoz, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,
  • zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika, o którym mowa powyżej

Z wyjątkiem sytuacji:

  • zwolnień grupowych, kiedy to pracownikowi będącemu członkiem zarządu zoz można jedynie wypowiedzieć warunki płacy i pracy.
  • ogłoszenia upadłości bądź likwidacji
  • w przypadku konieczności wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków płacy lub pracy wskutek wprowadzenia mniej korzystnego układu zbiorowego pracy.

Ochrona działacza związkowego przysługuje przez okres: określony uchwałą zarządu, a po jego upływie - dodatkowo przez czas odpowiadający 1/2 okresu określonego uchwałą, max. 1 rok po jego upływie.

Ochrona przewidziana dla działacza związkowego przysługuje również przez okres 6 m-cy od utworzenia komitetu założycielskiego zoz, nie więcej niż 3 pracownikom imiennie wskazanym uchwałą komitetu założycielskiego.

Zasady wyznaczania pracowników chronionych:

  1. zoz do 20 członków - jej zarząd ma prawo wskazać pracodawcy 2 pracowników podlegających ochronie
  2. zoz powyżej 20 członków - jej zarząd ma prawo wskazać pracodawcy 2 pracowników podlegających ochronie, a nadto :
    1. po 1 pracowniku na każde rozpoczęte 10 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 21 do 50 tych członków,
    2. po 1 pracowniku na każde rozpoczęte 20 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 51 do 150 tych członków,
    3. po 1 pracowniku na każde rozpoczęte 30 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 151 do 300 tych członków,
    4. po 1 pracowniku na każde rozpoczęte 40 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 301 do 500 tych członków,
    5. po 1 pracowniku na każde rozpoczęte 50 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale powyżej 500 tych członków.

Osobami stanowiącymi kadrę kierowniczą w zakładzie pracy, o których mowa powyżej są kierujący jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy albo wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy, a także inne osoby wyznaczone do dokonywania za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.

Do wskazania więcej niż jednego pracownika chronionego uprawniona jest jedynie zoz, która jest reprezentatywna w rozumieniu art. 24125a
kodeksu pracy. Jeżeli nie posiada statusu reprezentatywności, przysługuje jej prawo do imiennego wskazania jednego pracownika, w drodze uchwały zarządu tej organizacji.

Ochrona przysługuje pracownikowi pełniącemu z wyboru funkcję związkową poza zoz, korzystającemu u pracodawcy z urlopu bezpłatnego lub ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Ochrona przysługuje w okresie tego urlopu lub zwolnienia oraz przez rok po upływie tego okresu. Zgodę na wypowiedzenie, rozwiązanie stosunku pracy bądź jednostronną zmianę warunków pracy i płacy wyraża właściwy statutowo organ organizacji związkowej, w której pracownik pełni albo pełnił tę funkcję.

Co do zasady ochrona działaczy związkowych jest bezwzględna. W doktrynie i orzecznictwie panuje jednakże pogląd, iż rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem chronionym, w szczególności w trybie art. 52 § 1 pkt. 1 k.p. (bez wypowiedzenia) można dokonać w przypadku, gdy powoływanie się przez takiego pracownika na ochronę naruszałoby zasady współżycia społecznego. Innymi słowy, ciężkie naruszenie praw pracowniczych jest tak ewidentne i poważne, że pracownik taki według obiektywnych przesłanek nie zasługuje na ochronę. Ochrona związkowa nie może być nadużyciem i dlatego dwaj działacze, którzy przyszli do pracy pod wpływem alkoholu, stracili pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 10 marca 2005 r. ).


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl