piątek

Urlop na szczególne potrzeby


(Art. 167² kodeksu pracy)

Urlop na szczególne potrzeby = urlop na żądanie:

  • jest fragmentem urlopu wypoczynkowego,
  • udzielany na żądanie pracownika,
  • pracodawca jest związany wnioskiem,
  • wniosek najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu,
  • wniosek w dowolnej formie (np. telefonicznie),
  • max. 4 dni w każdym roku kalendarzowym
  • nie uwzględnia się w planie urlopów
  • nie podlega kumulacji = niewykorzystany staje się urlopem zaległym

Regułą jest, że pracodawca udziela pracownikowi urlopu na wniosek pracownika, ale wnioskiem tym nie jest związany. Tymczasem w przypadku urlopu z art. 167² k.p., istotą tego urlopu jest to, że pracodawca jest obowiązany udzielić go na żądanie pracownika i w terminie przez pracownika wskazanym. Nie oznacza to, że pracownik może udzielić urlopu "sam sobie". W przepisie użyte jest sformułowanie "pracodawca jest obowiązany udzielić urlop" (wyrok SN z 15.11.2006 I PK 128/06 "Pracownik, który składa wniosek o udzielenie urlopu na żądanie, powinien dokonać tej czynności najpóźniej pierwszego dnia wypoczynku, przed rozpoczęciem swojego dnia pracy")

Pracownik zgłasza żądanie
najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Może to zrobić w dowolnej formie, na przykład telefonicznie, itp.

Max. 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Na wymiar ten nie mają wpływu okresy przerw w świadczeniu pracy przypadające w ciągu danego roku kalendarzowego (na przykład urlop wychowawczy, pozostawanie bez pracy przez część roku, areszt tymczasowy, itp.). Urlopu tego nie można jednak wykorzystać w wymiarze wyższym, aniżeli liczba dni urlopu wypoczynkowego przysługujących pracownikowi w danym roku.

Wymiar 4 dni w roku kalendarzowym przysługuje pracownikowi niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy. A zatem jeżeli pracownik wykorzystał już ten urlop u jednego pracodawcy w wymiarze 4 dni, to do końca roku kalendarzowego nie będzie mógł już skorzystać z tego prawa, nawet jeżeli zmieni pracodawcę.

Jeżeli pracodawca tworzy plan urlopów, nie uwzględnia się w planie urlopów 4 dni urlopu, jakie pracownik może wykorzystać w trybie art. 167² k.p.

Urlop na szczególne potrzeby przysługuje w identycznym wymiarze i na identycznych warunkach, także pracownikom tymczasowym, zatrudnionym przez agencje pracy tymczasowej, a wykonującym pracę na rzecz danego pracodawcy-użytkownika w okresie co najmniej 6 miesięcy (art. 17 § 2 ustawy z 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). Wniosek o udzielenie takiego urlopu pracownik tymczasowy powinien zgłosić pracodawcy użytkownikowi.

Urlop na żądanie nie podlega kumulacji. Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu na żądanie w danym roku kalendarzowym, uprawnienie to wygasa z końcem tego roku kalendarzowego, a niewykorzystany w tym trybie urlop staje się urlopem zaległym.

Art. 167² kp ma pierwszeństwo stosowania przed art. 162 kp (mówiącym o obowiązku takiego dzielenia urlopu, aby zachować okres nieprzerwanego urlopu przez co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych). Pracownik będzie zatem przysługiwał ten urlop, nawet, gdyby w skutek jego wykorzystania pozostała pracownikowi część wypoczynku wynosiła mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Pracodawca nie może przesunąć terminu urlopu na żądanie. Dyskusyjna pozostaje natomiast kwestia, czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu na żądanie.


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl