piątek

Zasady udzielania dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w nadgodzinach

(Art. 1512
Kodeksu pracy)

Za pracę w nadgodzinach pracownikowi przysługuje:

  • dodatkowe wynagrodzenie lub
  • czas wolny.

Pracodawca może udzielić czasu wolnego:

  • na pisemny wniosek pracownika = w tym samym wymiarze co przepracowane nadgodziny,
  • bez wniosku pracownika = w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych i najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego.

Wniosek pracownika nie jest wiążący dla pracodawcy.

Praca w godzinach nadliczbowych = praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych:

100 % - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:

  • w nocy,
  • w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  • w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

50 % - w każdym innym dniu.

Art. 1513 k.p. stanowi, że pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 k.p. (konieczność prowadzenia akcji ratowniczej albo usunięcia awarii lub szczególne potrzeby pracodawcy) wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym. Oznacza to, że podstawową formą rekompensaty za pracę w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jest inny dzień wolny. Dzień wolny przysługuje niezależnie od liczby godzin przepracowanych w takim dniu. Trzeba go udzielić do końca okresu rozliczeniowego. Zakładanie przez pracodawcę z góry pieniężną formę rekompensaty za pracę w dniu wolnym od pracy i zamierzone nieudzielenie dnia wolnego od pracy za pracę w tym dniu stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości określonej w Kodeksie, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy. W pierwszej kolejności zatem takie osoby winny otrzymywać więc inny dzień wolny od pracy w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych, a dopiero w razie niemożliwości udzielenia im takiego dnia maja oni prawo do otrzymania rekompensaty pieniężnej z tego tytułu (czyli dodatkowego wynagrodzenia oraz dodatku).

Każdorazowo regulacje dotyczące kwestii udzielania dni wolnych w zamian za godziny nadliczbowe mogą być korzystniej uregulowane w układach zbiorowych pracy lub umowach o pracę (np. poprzez wskazanie, że udzielenie w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych czasu wolnego nie pozbawia pracownika prawa do otrzymania wynagrodzenia i dodatku w zamian za przepracowane nadgodziny).


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl