piątek

Sprostowanie świadectwa pracy

(97 § 21 i 99 Kodeksu pracy)

Pracownik, w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy, może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy. Pracodawca nie ma obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową przy rozpatrywaniu wniosku.

W razie nieuwzględnienia tego wniosku, pracownikowi przysługuje prawo do wystąpienia do sądu pracy z żądaniem jego sprostowania, w terminie 7 dni od daty zawiadomienia o nieuwzględnieniu wniosku przez pracodawcę.

Właściwym sądem do wytoczenia powództwa o sprostowanie świadectwa pracy jest sąd rejonowy – sąd pracy, ten sam, który jest właściwy dla rozpatrywania pozostałych sporów wynikających ze stosunku pracy.

Pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewykonania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Przysługuje ono w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy niż 6 tygodni (art. 99 k.p.).

W razie uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy lub o odszkodowanie w związku z niewydaniem w terminie lub wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi niezwłocznie po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, nowe świadectwo pracy.

Kasacja w sprawach o sprostowanie świadectwa pracy jest niedopuszczalna.

Od sprostowania treści świadectwa pracy należy odróżnić przypadek zmiany treści świadectwa na skutek wydania orzeczenia sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę. W tym wypadku, na wniosek pracownika, pracodawca ma obowiązek uzupełnić treść uprzednio wydanego świadectwa pracy o dodatkową informację o tym wyroku

Jeżeli natomiast w ramach odwołania od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika sąd pracy orzeknie, iż nastąpiło ono z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca ma obowiązek również bez wniosku pracownika wydać mu nowe świadectwo pracy zawierające informację o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę w terminie 3 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia.


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl