piątek

Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców

Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców

  • Data ogłoszenia:2009-08-07
  • Data wejścia w życie:2009-08-22
  • Data obowiązywania: 2009-08-22

Wejście w życie ustawy nie wpływa na wcześniej zawarte umowy, tzn. nie zmienia ich rodzaju, okresu obowiązywania, możliwości wypowiedzenia lub rozwiązania itd. Trwające już, umowny na czas określony dłuższy niż 24 miesiące nie przekształcą się automatycznie w umowy na czas nieokreślony, gdyż nie ma przepisu który by taki skutek określał, a ten który wcześniej obowiązywał został przez ustawę wyłączony. Okres 24 miesięcy (jako maksymalny czas na jaki można zawrzeć umowę na czas określony) należy liczyć dopiero od momentu wejścia przepisów w życie.

Prosimy jednak pamiętać, że zapisy ustawy nie pozwalają na ich jednoznaczną interpretację (kolejny bubel prawny), dlatego nasze stanowisko oparte jest na wykładni celowościowej.

Najczęściej zadawane pytania:

  1. Pracownik zatrudniony na okres próbny do dnia 8.09.2009- na jaki maksymalny czas określony można mu wręczyć kolejną umowę o pracę?
  2. Pracownikom będzie się kończyła pierwsza umowa o pracę na czas określony 31.12.2010, na jaki okres można sporządzić kolejną umowę?
  3. Czy należy rozpatrywać wcześniejsze umowy i pracownik, który ma już zawartą kolejną, automatycznie przechodzi na umowę na czas nieokreślony?
  4. Czy w momencie wejścia w życie ustawy, wcześniej zawarte umowy nie są brane pod uwagę?
  5. Czy umowa która w chwili obecnej wiąże strony, będzie mogła być rozwiązana, ale zgodnie z warunkami umowy na czas nieokreślony, czyli należy podać podstawę?
  6. Co dzieje się z zawartą przed dniem wejścia w życie ustawy umową o pracę na czas określony dłuższy niż 24 miesiące, której termin rozwiązania przypada przed dniem 31 grudnia 2011 r.?
  7. Co dzieje się z zawartą przed dniem wejścia w życie ustawy umową o pracę na czas określony krótszy niż 24 miesiące, której termin rozwiązania przypada przed dniem 31 grudnia 2011 r., a która poprzedzona była inną umową na czas określony, w sytuacji gdy łączny czas obowiązywania obu umów przekracza 24 miesiące?
  8. Czy dla obliczenia 24-miesięcznego okresu na jaki dopuszczalne będzie zawieranie umów na czas określony należy do obowiązującej w dniu wejścia w życie ustawy umowy o pracę na czas określony doliczyć okresy poprzednich umów na czas określony, z uwzględnieniem sytuacji, w której przerwa między umowami zawieranymi przed dniem wejścia w życie ustawy:

    a.    nie przekroczyła 1 miesiąca,

    b.    przekroczyła 1 miesiąc, jednak nie przekroczyła 3 miesięcy?

Odpowiedzi:

Ad. 1 Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony nie może przekraczać 24 miesięcy. Skoro umowa na okres próbny kończy się dnia 8.09.2009 r., to kolejna umowa o pracę na czas określony może zostać podpisana z pracownikiem maksymalnie na okres 24 miesięcy, a więc do dnia 08.09.2011 r.

Ad. 2. Zgodnie z art. 35 ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców do umów o pracę zawartych na czas określony trwających w dniu wejścia w życie ww. ustawy nie stosuje się przepisów art. 251 Kodeksu pracy. W tym zakresie moc obowiązującą ma art. 13 ust. 1 i ust. 2 ustawy antykryzysowej, zgodnie z którym łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 24 miesięcy, przy czym za kolejną umowę na czas określony uważa się umowę zwartą przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy zawartej na czas określony. Skoro obecna umowa o pracę na czas określony trwa w momencie wejścia w życie ustawy antykryzysowej, to okres 24 miesięcy liczymy od dnia 22.08.2009 r. W związku z tym kolejna umowa o pracę na czas określony może zostać zawarta maksymalnie do dnia 22.08.2011 r.

Ad. 3. Nie.

Ad. 4 Pod uwagę bierzemy tylko umowę obowiązująca w dniu wejścia w życie ustawy. Wcześniejsze umowy nie są brane pod uwagę.

Ad. 5 Umowa na czas określony do końca pozostaje umową na czas nieokreślony. Podstawę zawsze należy podać, tak aby wiadomo było z którego z możliwych wariantów (wypowiedzenie, rozwiązanie bez wypowiedzenia) pracodawca korzysta. Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony nie wymaga natomiast szczególnego uzasadnienia.

Ad. 6 Umowa ulega rozwiązaniu z upływem terminu, na który została zawarta.

Ad. 7 Umowa ulega rozwiązaniu z upływem terminu, na który została zawarta.

Ad. 8 Nie.


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl