czwartek

Praca w godzinach nadliczbowych - zakaz

Pracą w godzinach nadliczbowych jest:

  1. praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także
  2. praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.

Pracownik nie może odmówić pracy nadliczbowej.

Praca w nadgodzinach jest dopuszczalna w razie:

  1. konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii – tu liczba nadgodzin nie jest limitowana;
  2. szczególnych potrzeb pracodawcy, co nie ma jednak zastosowania do pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia. – max. 150h/rok kalendarzowy. Wyjątek = w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, dopuszczalne jest ustalenie innego limitu godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym.

Nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych:

  1. kobiet w ciąży (art. 178 § 1 k.p.);
  2. pracowników opiekujących się dziećmi do 4 lat - ale tylko jeżeli nie wyrazili na to zgody (art. 178 § 2 k.p.);
  3. zatrudnionych na stanowiskach, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia;
  4. młodocianych (art. 203 §1 k.p.);
  5. niepełnosprawnych, chyba że zgodzi się na to lekarz lub w razie jego braku - sprawujący opiekę nad nimi;
  6. osób, które przedstawią zaświadczenie publicznego zakładu opieki zdrowotnej o niemożności wykonywania takiej pracy.

Ponadto osoby wskazane w pkt 1-3 nie można zatrudniać w systemach i rozkładach czasu pracy: równoważnym, w ruchu ciągłym, skróconego tygodnia pracy, pracy weekendowej. Czas pracy takich pracowników nie może przekraczać 8 h/dobę (art. 148 k.p.).

Polecenie pracy w godzinach nadliczbowych nie wymaga szczególnej formy. Brak sprzeciwu przełożonego na wykonywanie w jego obecności przez pracownika obowiązków może być zakwalifikowany jako polecenie świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych.

W sytuacji, gdy występują szczególne potrzeby pracodawcy, odmowa może być potraktowana jako naruszająca podstawowe obowiązki pracownicze i stanowić podstawę rozwiązania um. o pracę bez wypowiedzenia.

W niepełnym wymiarze czasu pracy = strony ustalają w um. o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy (ponad określony w umowie wymiar czasu pracy), których przekroczenie uprawnia pracownika do dodatku za nadgodziny = Praca wykonywana pomiędzy ustalonym wymiarem czasu pracy, a ustaloną w umowie liczbą godzin ponad ten wymiar jest pracą ponadwymiarową, za którą nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Dodatki za nadgodziny:

100 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:

  • w nocy,
  • w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  • w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

50 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu.

Dodatek 100% przysługuje także za przekroczenie przeciętnej normy tygodniowej czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku za nadgodziny. W praktyce chodzi o pracę wykonywaną w dni wolne od pracy, ale w granicach dobowej normy czasu pracy (np. praca w soboty przez 6h).

Zasadą jest, że w pierwszej kolejności rekompensuje się pracę nadliczbową z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy (ponad 8h/dobę). Wypłata dodatku z tego tytułu powinna nastąpić w terminie wypłaty wynagrodzenia. Natomiast dodatek za pracę nadliczbową z tyt. przekroczenia normy tygodniowej rozlicza się dopiero po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego (a więc w niektórych przypadkach dopiero klika miesięcy później).

UWAGA: dodatkowe 'normalne' wynagrodzenie godzinowe powinno być wypłacane już w następnym miesiącu po miesiącu, w którym praca nadliczbowa była wykonywana.

Czas wolny za nadgodziny:

Z tyt. pracy w godzinach nadliczbowych pracownikowi może być udzielony (na jego wniosek lub bez takiego wniosku) czas wolny od pracy (lub w pewnych przypadkach - dzień wolny od pracy). W takiej sytuacji pracownik traci prawo do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl