czwartek

Podróż służbowa a czas pracy

Podróż służbowa = wykonywanie przez pracownika określonego przez pracodawcę zadania służbowego (a więc zadania rodzajowo odmiennego od normalnej pracy) poza siedzibą pracodawcy lub poza stałym miejscem świadczenia pracy, w terminie i miejscu wskazanym w poleceniu wyjazdy służbowego (art. 775 § 1 k.p.).

Rodzaje podróży służbowych:

Nietypowa podróż służbowa = stałe przemieszczanie się pracownika w ramach pracowniczych obowiązków (np. praca przedstawiciela handlowego). Stanowi integralny element świadczenia pracy w ramach "ruchomego" miejsca pracy.

Typowa podróż służbowa:

  1. stanowi czynność nadzwyczajną,
  2. czas podróży służbowej z założenia nie musi być racjonalnie wykorzystywany do świadczenia pracy na rzecz pracodawcy.

Na czas tak rozumianej podróży służbowej składają się zatem:

  1. czas podróży sensu stricto (czas przejazdu do miejsca przeznaczenia, pobyt w tym miejscu w przypadku podróży dłuższej niż jednodniowa, i powrotu z tego miejsca),
  2. czas faktycznego wykonywania zadania w miejscu przeznaczenia podróży służbowej.

W typowej podróży służbowej dochodzi zatem do wskazania tymczasowo "innego miejsca wyznaczonego do wykonywania pracy", którym jest docelowe miejsce podróży.

Za czas pracy uważa się tylko czas nietypowej podróży służbowej (akwizytora) = prawo do wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Do czasu pracy nie zalicza się
czasu typowej podróży służbowej. Pracownik w drodze na miejsce wykonania zadania (wliczanego do czasu pracy)oraz w drodze powrotnej, pozostaje co prawda w dyspozycji pracodawcy, ale nie świadczy pracy. Pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie jak za zwykły dzień pracy. Za czas podróży służbowej, przypadającej w granicach ustalonego dla pracownika rozkładu czasu pracy, pracownik, choć faktycznie pracy nie świadczy, zachowuje prawo do wynagrodzenia, gdyż jednocześnie zachowuje się zgodnie z wolą pracodawcy. W czasowych ramach swojego dnia pracy, delegacja będzie więc dla pracownika "pracą", z uwagi na realizację pracowniczego obowiązku wykonania polecenia służbowego.

Czas podróży służbowej (łącznie z czasem wykonania zadania) musi mieścić się w ramach gwarantowanych okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego = czyli nie może trwać więcej niż 13 godzin w ciągu doby pracowniczej. W razie ich ewentualnego naruszenia – pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi równoważnego okresu odpoczynku, w danym okresie rozliczeniowym, względnie – jeżeli nie jest to możliwe – wypłacić stosowny ekwiwalent pieniężny.

W razie udzielenia pracownikowi równoważnego czasu wolnego, pracodawca nie musi już wypłacać dodatkowego wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych za czas podróży służbowej przekraczający 13 godzin w ciągu doby pracowniczej.


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl