piątek

Wspólna odpowiedzialność za mienie powierzone

(Art. 124 – 125 Kodeksu pracy)

Pracownik, któremu powierzono mienie z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu na zasadach przewidzianych w KP.

Mienie można powierzyć kilku pracownikom łącznie.

Warunki:
Umowa o wspólnej odp. materialnej (na piśmie
pod rygorem nieważności), w której wyrażą zgodę na sprawowanie wspólnej pieczy nad powierzonym mieniem. W umowie musi zostać określone, w jakich częściach pracownicy będą ponosić odp. za ewentualną szkodę w powierzonym im łącznie mieniu. Jest to konieczny składnik um. o wspólnej odp. materialnej, bez którego nie dochodzi w ogóle do jej zawarcia. Pracownicy odpowiadają za szkodę w częściach określonych w umowie. Ustawodawca nie wprowadza zasady, że jeżeli um. nie określa, w jakich częściach poszczególni pracownicy odpowiadają za szkodę, to odpowiadają oni w częściach równych.

Szczegółowe warunki zawierania i rozwiązywania umów o wspólnej odp. materialnej zostały uregulowane w rozporządzeniu Rady Ministrów z 1974 r.

Um. o wspólnej odp. materialnej może być zawarta, jeżeli liczba pracowników w miejscu powierzenia mienia nie przekracza:

  1. 8 osób przy pracy na 1 zmianę,
  2. 12 osób przy pracy na 2 zmiany,
  3. 16 osób przy pracy na 3 zmiany,
  4. 24 osoby na 1 zmianę w zakładach usługowych, w zakładach żywienia zbiorowego, w sklepach samoobsługowych i preselekcyjnych.

Miejscem powierzenia mienia może być zarówno cały zakład pracy, jak i jego wydzielona część, w której odbywa się sprzedaż, produkcja lub świadczenie usług albo jest przechowywane mienie stanowiące przedmiot powierzenia i oddzielnego rozliczenia.

Każda zmiana w składzie pracowników zatrudnionych w miejscu powierzenia mienia wymaga zawarcia nowej um. o wspólnej odp. materialnej.

Um. o wspólnej odp. materialnej nie rodzi solidarnej odp. pracowników za szkodę w powierzonym mieniu. Pracownicy odpowiadają w częściach określonych w umowie.

Pracownik może uwolnić się od odp. za przypadającą na niego część szkody, jeżeli udowodni, że szkoda w całości lub w części została spowodowana przez innego pracownika lub pracowników związanych umową.

Odmowa zawarcia um. o odp. materialnej przez pracownika bez uzasadnionych przyczyn, może stanowić podstawę do wypowiedzenia, jeżeli za takim rozwiązaniem przemawia ważny interes pracodawcy.


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl